Deklaracja dostępności

Deklaracja dostępności

Instytut Badań Literackich, jako współwłaściciel tytułu „Napis. Pismo poświęcone literaturze okolicznościowej i użytkowej” (wspólnie z Uniwersytetem Warszawskim), zobowiązuje się zapewnić dostępność strony internetowej rocznika zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych (Dz.U. 2019 poz. 848). Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej https://napis.edu.pl/.

Data publikacji strony internetowej: 2014
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 2024-12-31

Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:

  • niektóre treści w postaci grafiki i elementy graficzne nie posiadają opisów alternatywnych.

Część treści graficznych opublikowanych na stronie nie jest w pełni dostępna z uwagi na fakt, że zostały wytworzone i udostępnione w sieci przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej.
Istnieje możliwość maszynowego odczytywania tekstu na stronie. Materiały graficzne w numerze 29 (2023) zostały opatrzone alternatywnymi opisami obrazów i treści wizualnych sporządzonymi zgodnie z podstawowymi zasadami tworzenia audiodeskrypcji, dostępnymi na stronie Fundacji „Kultury bez Barier”
(https://kulturabezbarier.org/wp-content/uploads/2019/12/Audiodeskrypcja-zasady-tworzenia.pdf).

Oświadczenie sporządzono dnia: 2024-12-31.
Deklarację przygotowano na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

Kontakt z redakcją czasopisma za pośrednictwem maila: napis@ibl.waw.pl.
Osoba do kontaktu w sprawie dostępności strony czasopisma oraz siedziby redakcji w ramach struktur Instytutu: Żaneta Kucharska (Koordynator ds. dostępności w Instytucie Badań Literackich PAN),
mail: dostepnosc@ibl.waw.pl,
telefon: (22) 826-77-65.

Informacje na temat procedury

Każdy ma prawo do:

  • złożenia wniosku o udostępnienie informacji niedostępnej oraz skargi na brak zapewnienia dostępności,
  • wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu,
  • udostępnienia informacji w formach alternatywnych, na przykład odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisania zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp.

Żądanie powinno zawierać następujące dane:

  • dane kontaktowe osoby występującej z żądaniem,
  • wskazanie strony internetowej lub elementu strony internetowej, które mają być dostępne cyfrowo,
  • wskazanie sposobu kontaktu z osobą występującą z żądaniem.

Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna również określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji.

Instytut Badań Literackich PAN zrealizuje żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie będzie możliwe, IBL PAN niezwłocznie poinformuje o tym wnoszącego żądanie i określi termin realizacji żądania, który nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej okaże się niemożliwe, IBL PAN może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.

W przypadku, gdy IBL PAN odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie może złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej lub elementu strony internetowej za pośrednictwem poczty elektronicznej: dostepnosc@ibl.waw.pl lub pocztą tradycyjną na adres: Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, ul. Nowy Świat 72, 00-330 Warszawa. Skargę można złożyć także do Rzecznika Praw Obywatelskich: https://www.rpo.gov.pl.

Dostępność architektoniczna

Redakcja rocznika „Napis” mieści się w Instytucie Badań Literackich PAN, ul. Nowy Świat 72, pok. 131, Warszawa.
Budynek ma dwa wejścia: przez dziedziniec Pałacu Staszica od strony ul. Świętokrzyskiej oraz od ul. Nowy Świat (schody bez podjazdu dla wózków).
Na budynku i wewnątrz niego brak naprowadzeń dla osób niewidomych i słabowidzących (w alfabecie brajla, o kontrastowych barwach lub powiększonym druku).
W budynku nie ma pętli indukcyjnych. Wszystkie pomieszczenia są dostępne dla osób poruszających się z psem asystującym i psem przewodnikiem.
Na parterze po prawej stronie od wejścia od ul. Nowy Świat znajduje się recepcja, po lewej stronie szatnia.
Winda (w głębi po prawej stronie), umożliwia dostanie się na I piętro osobie na wózku. Dla osób na wózkach dostępny jest tylko korytarz na I piętrze.
Toaleta dla osób niepełnosprawnych znajduje się na parterze po lewej stronie od wejścia.
Przed budynkiem wyznaczono miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych.

vignette